Įkūrėjo žodis

kedes

2013-12-08

„Kitoks Teatras” kūrybinę veiklą pradėjo 2000 m. Kaune. Vienas jo pradininkų – nuolatinis teatro planetos gyventojas, prodiuseris – Audronis Vitkauskas. Jis iškeverzojo specialų laišką „Kitokio Teatro“ žiūrovui. Jaukaus skaitymo!

Sakmė apie Teatrą

„Kitoks Teatras“ – tai mistinė šventvietė, kurioje be atvangos teka sraunus stebuklų, iliuzijų, sapnų, naujų patirčių bei aukščiausią emocinį dažnį spinduliuojantis šaltinis. Atvykęs čia – atsiduri tarp būties ir nebūties, tarp dangaus ir pragaro, tarp gyvenimo ir mirties. Neabejotinai, čia pajunti pilnakraujį, verdėte verdantį gyvenimą.

Kiekvienas momentas čia spirga šelmiškai stryksinčiomis emocijomis.

Įžengęs į „Kitokio Teatro“ spektaklį – lyg pamojus burtų lazdele, iškart patenki į Kitą erdvę. Čia, valandą, dvi – po painius jausmų ir emocijų karalystės labirintus tave vedžioja daugiaveidžiai personažai. Ir tikrai ne kartą spektaklio metu norisi paimti ir sušukti: „Ach, sustok, akimirka žavinga!“. Bet, pasirodymas nejučia baigiasi, raudona uždanga nusileidžia ir artistai pradingsta – išgaruoja lyg dūmas, neblaškomas vėjo. O, tu, apšalkstytas įsižiebusių ir suliepsnojosių emocijų dulkėmis, įgavęs naujos patirties, dvasiškai praturtėjęs – prisilietęs prie slaptingosios teatro būties – vėl keliauji savais keliais. Ir, nebe toks, koks buvai iki tol – jau kitoks.

Pradžių pradžia

„Kitokio Teatro“ veiklą skaičiuojame nuo 2000 m., kai bediskutuodami su bendraminčiu nusprendėme, kad Lietuvoje trūksta daugiau išlaisvinančių teatro projektų. Kadangi kartu turėjome KITOKIŲ nepažabojamų idėjų ir svajonių, norėjosi žūtbūt jas realizuoti. Taigi, ilgai nesvarstę nusprendėme įkurti VšĮ „Jungtinis meno centras“, kuriame planavome jungti įvairaus žanro menus. Vėliau susikoncentravome ties profesionaliais teatro projektais ir veikla buvo pervadinta į „Kitokį Teatrą“.

Kitokia kūryba

Norėčiau pristatyti tris šiuo metu „Kitokio Teatro” repertuare esančius spektaklius.

Kad spektaklis būtų žiūrimas, lankomas žiūrovų – stengiamės jį pastatyti kitaip negu dauguma. Pavyzdžiui, spektaklį – komediją „Meilė ir taika“ ruošėme kaip muzikinį, (muziką kūrė žinomas teatro kompozitorius Antanas Jasenka). Iš visų jėgų stengėmės, kad spektaklyje atlikėjai sugebėtų ir prajuokinti, ir kartu – priverstų susimąstyti, paliestų gilesnes, dvasines temas. Pavyksta mums ar ne – tai jau produktyvios diskusijos vertas klausimas.

Kaip žinia, žiūrovai renkasi gerai žinomus, anksčiau jau statytus miuziklus. Rengdami muzikinę išpažintį – miuziklą „Meilės Pranašas“ siekėme pastatyti visiškai naują – kitokį muzikinį veikalą. Lietuviai kūrėjai specialiai jam sukūrė libretą, muziką ir t.t.

Komedijoje „Tik kūdikiai gimsta dori“ – taip pat turime tikslą sukurti tokią atmosferą, kuri skatintų žmones prisijuokti iki valios, bet kartu jie pažvelgtų į save iš šono ir susimąstytų kaip patys gyvena…

Galiu patikinti, kad visada stengiamės paruošti kūrinį 100% gerai,  jai gaunasi įgyvendinti bent 50% – jau yra gerai (šypsosi, aut. past.).

Repertuaras

Šiuo metu žmonėms reikia pailsėti, todėl repertuare daugiausia – linksminamojo pobūdžio kūriniai. Kodėl nėra rimtesnių žanrų, tarkim, operų? Reikia pripažinti, kad opera geriausiai atrodo muzikiniuose teatruose, jie gali surengti kokybiškiausią pasirodymą. Tačiau reikia turėti omeny, kad  į operą šiais laikais keliauja vis mažiau žmonių.

„Kitoks Teatras“ stengiasi labai neatitolti nuo tradicinio teatro ir rengti gana rimtus pasirodymus, tokius kaip muzikinė išpažintis „Meilės Pranašas“, anksčiau rengtas Gintarės Jautakaitės koncertas su žymiais Lietuvos muzikantais ir t.t. Atskleisiu, kad tokie – intelektualesnei publikai skirti pasirodymai – nėra pelningas darbas. Tokių prasmingų projektų imamės tik iš idėjos.

Skaičiai

Vien „Meilė ir taika“ gyvuoja jau 5-erius metus, o premjeriniai pasirodymai būdavo rengiami net po 10 pasirodymų per mėnesį visoje Lietuvoje. Greitai skaičiuosime šio spektaklio 100-ąjį suvaidinimą.

Na, o įprastai kasmet Lietuvoje surengiame apie 50-70 pasirodymų.

Ateities vizijos

Pagrindinės:

Kurti spektaklius ne tik suaugusiesiems, bet ir vaikams.

Daryti bendrus vizualinius projektus.

Vykdyti projektus su ES.

Ir daugybė kitų – tačiau apie jas – kiek vėliau…

 

Skirmantė Javaitytė